Fińskie władze sprzedają 76 milionów dolarów w skonfiskowanej Bitcoinie.

W 2016 roku Departament Celny skonfiskował ponad 1 961 Bitcoinów i sprzedaje je w okolicach najwyższych lotów.

W skrócie

Finlandia postanowiła sprzedać duży kawałek Bitcoinu, który przejął w 2016 roku.
Według dzisiejszego kursu, skrytka jest warta 76 milionów dolarów.
Duża część Bitcoinu została przejęta od operatorów rynku darknetowego.

Tulli, fiński departament celny, zdecydował się sprzedać większość z 1.961-osobowego holdingu Bitcoin, lokalnej publikacji yle podał w czwartek. Skrytka jest warta ponad 76 mln dolarów według obecnych stawek i została przejęta w 2016 roku.

Podczas gdy przejęty majątek miał zostać sprzedany wcześniej w 2018 roku, władze obawiały się, że Bitcoin znajdzie się z powrotem w rękach przestępców. Obawy te nadal istnieją, ale kierownictwo Tulli widzi teraz „nie ma innego wyjścia“, jak tylko sprzedać ten towar.

Najlepszych 5 krypto wiadomości i funkcje w skrzynce odbiorczej każdego dnia.
Zdobądź Daily Digest, aby uzyskać najlepsze wyniki w zakresie odszyfrowywania. Wiadomości, oryginalne funkcje i wiele więcej.

Pekka Pylkkänen, Tulli CFO, powiedział, że dział będzie albo sprzedawać przejęte Bitcoin sam lub przez pośrednika. Bitcoin zostanie sprzedany tak szybko, jak to możliwe, w praktyce w najbliższych miesiącach.

Dodał, że departament ważył inne opcje przed obecną decyzją, „W imieniu ustawy celnej, mieliśmy możliwość przekazania ich innej agencji rządowej lub innej stronie i zniszczenie ich“.

Co Finlandia powinna zrobić ze swoim schowkiem Bitcoinów za 16 milionów dolarów?

„Doszliśmy do wniosku, że alternatywy inne niż sprzedaż nie są realistyczne“, powiedział Pylkkänen w oświadczeniu.
Jak to się stało, że Finlandia skończyła z taką ilością Bitcoinów?

Większość gospodarstw pochodzi z popiersia operatora sieci darknet Douppikauppa (po fińsku „dope store“) z 2016 roku – wówczas największego operatora Valhalla, rynku narkotykowego darknet. Wartość skrytki wynosiła wtedy zaledwie 700.000 dolarów, kiedy Bitcoin handlował po ułamku obecnej ceny 38.500 dolarów, jak podaje raport.

W tym czasie Douppikauppa zyskał sławę po niesławnym wywiadzie przeprowadzonym na Deep Dot Web, nieistniejącej już stronie informacyjnej, która informowała o praktykach darknetowych. Operator podobno chwalił się, że nie zostanie „złapany“ przez władze, dodając, że fińskie wysiłki w zakresie cyberbezpieczeństwa nie były skuteczne dla użytkowników zaszyfrowanych sieci, takich jak Tor.

Cyfrowa waluta nie oferuje bankom nic nowego, mówi ekonomista Bank of Finland

Ale policja przejęła ponad 1666 Bitcoinów od notorycznego operatora. Pozostała ilość została skonfiskowana z różnych innych popiersia narkotykowego, jak mówi raport.

  • BTC
  • +121.43% $41125.09
  • 24H7D1M1YMax
  • 9 grudnia 13 grudnia 17 grudnia 21 grudnia 25 grudnia 29 stycznia 2 stycznia 61000020000300004000050000
  • Cena BTC

Tymczasem Tulli ma jeszcze do sfinalizowania dokładną ilość Bitcoinu, który chce zlikwidować, chociaż zgodnie z Pylkkänen, liczba ta wynosi co najmniej 1889 Bitcoinów. Wpływy zostaną następnie przekazane do fińskiego Ministerstwa Finansów.